Czy dział obsługi klienta udźwignie sukces Twojej firmy?

18 marca 2019 19:57

Żaden świadomy przedsiębiorca nie podejmuje działań biznesowych z jednoznacznym założeniem porażki. Jednak ci, którzy zakładają sukces, nie zawsze są na niego gotowi. Podejście, że jakoś to będzie, króluje szczególnie wśród osób, które po raz pierwszy mierzą się z prowadzeniem działalności gospodarczej. No cóż, czasami bywa kiepsko, a druga okazja na osiągnięcie sukcesu rynkowego nigdy więcej się nie pojawia.

Być może wyzwanie, które podejmujesz w tym momencie, jest jedyną szansą na wygraną. Nie pozwól na to, aby podjęty wysiłek został zmarnowany tuż przed osiągnięciem szczytu. Dział obsługi klienta nie może okazać się najsłabszym ogniwem, ponieważ szybko doprowadziłoby to do cofnięcia Twojego przedsiębiorstwa na linię startu.

Stwórz odpowiednią ścieżkę do obsłużenia zwiększonego ruchu. Półgodzinny przegląd listy zamówień i kanałów kontaktu, na pewnym etapie przestanie wystarczać. Nierozwiązane zgłoszenia zaczną się piętrzyć, a nowe zamówienia zamiast radości – będą wywoływać jedynie frustrację. Już od pierwszych dni swojej przedsiębiorczej przygody zadbaj o automatyzację procesów, które nie ucierpią, gdy odbierze się im ludzkie odruchy. Zadbaj o spójne cechy komunikacji we wszystkich miejscach. Opracuj system segregacji zapytań z wykorzystaniem etykiet i folderów. Prowadź komunikację w taki sposób, abyś w każdej sekundzie mógł bezboleśnie wdrożyć nowego pracownika.

Spotęgowana fala klientów to nie tylko wzrost liczby zgłoszeń, ale również wyzwanie w zakresie posiadanych kompetencji. Na początku drogi będzie ciężko o możliwość specjalizacji członków zespołu zgodnie z posiadanymi talentami. Wszyscy będą musieli zajmować się wszystkim. W chwili, gdy będziesz już mógł pozwolić sobie na poszerzenie grona konsultantów, weź pod uwagę ich zdolności i predyspozycje. Na czacie przyda się umiejętność szybkiego przeskakiwania pomiędzy zgłoszeniami bez tracenia koncentracji. Do przyjmowania reklamacji niezbędna będzie cierpliwość. Na infolinii, nienaganna dykcja i błyskawiczne wyszukiwanie informacji.

Podczas zajmowania się bieżącymi sprawami, nie trać z oczu możliwości rozwoju. Rozwiązywane sprawy i informacje płynące od klientów to najlepsze źródło wiedzy o tym, w którym kierunku powinieneś popchnąć swój biznes. Czerp z tych danych pełnymi garściami, zamiast pracować wyłącznie w oparciu o domysły i intuicję. Kiedy będziesz wiedział, dokąd zmierzasz, z łatwością przewidzisz kolejne ważne decyzje na swojej drodze. Będziesz mógł przygotować się do nich z wyprzedzeniem i nie dasz się zaskoczyć nawet najbardziej wymagającym sytuacjom.

Pozostałe artykuły