Rozpoznaj talenty i pozwól pracownikom obsługi klienta na specjalizację

11 lipca 2019 20:06

Gdy coś jest do wszystkiego… to jest do niczego! Tę sentencję, oczywiście niedosłownie, można przełożyć na pracę działu obsługi klienta. Każdy człowiek ma swoje preferencje, talenty lub przeciwnie – ograniczenia. Warto zainteresować się nimi i dołożyć wszelkich starań, aby w konkretnych zadaniach wykorzystywać umiejętności tych pracowników, którzy poradzą sobie najlepiej.

Dokonanie odpowiedniego rozpoznania specjalizacji i przydzielenia konkretnych obowiązków, nie może jednak opierać się wyłącznie na rozmowach i intuicji. Ludzie często przybierają maski i ze wszystkich sił starają się wypaść jak najlepiej, czasem hamując lub ukrywając prawdziwe emocje i opinie. Podejmuj decyzje w oparciu o twarde dane. Pozwól pracownikom sprawdzić się w kilku aspektach i oceń, jak im poszło – które sprawy były rozwiązywane najszybciej a które zajmowały najwięcej czasu, kiedy klienci byli zadowoleni i skłonni do ponownych zakupów a kiedy grozili zerwaniem współpracy. Obserwuj również ludzką stronę poszczególnych obowiązków – sprawdź, kiedy pracownicy mieli dobry humor, a kiedy byli zmęczeni czy zdenerwowani.

W momencie, kiedy będziesz już wiedział, w czym są dobre poszczególne osoby – możesz śmiało czuć się wygrany. Taka wiedza jest niezwykle istotna i pomocna w procesie tworzenia kompetentnego i zadowolonego zespołu. Pamiętaj jednak, aby przede wszystkim wykorzystywać tę wiedzę w praktyce. To naprawdę potężna broń w walce o rynek i dobrą opinię wśród klientów. Motywuj pracowników do dalszej specjalizacji, wysyłaj ich na szkolenia zgodne z tym, w czym są dobrzy. Będą zdecydowanie szybciej przyswajać nowe zagadnienia i wdrażać je w swojej pracy niż wtedy, kiedy muszą słuchać o sprawach, których kompletnie nie czują.

Odpowiednie rozpoznanie talentów to również możliwość kierowania ruchu przychodzącego zgodnie z kompetencjami branżowymi i personalnymi poszczególnych pracowników. Być może ktoś jest świetnym doradcą i łatwo doprowadza do zwiększenia wartości koszyka klienta, a ktoś inny wspaniale wygasza emocje wściekłych rozmówców, którzy chcą złożyć reklamację. Umożliwiaj pracownikom podejmowanie zadań, w których czują się najlepiej.

Zadowolony pracownik ma o wiele większą motywację do pracy niż osoba zmuszona do codziennego pokonywania trudności lub zajmowania się sprawami, które uważa po prostu za nieprzyjemne lub nudne. Stawiaj przed pracownikami wyzwania, którym podołają z uśmiechem i wiarą we własne siły. Klienci szybko poczują, że po drugiej stronie, niezależnie od sprawy, zawsze dostępna jest osoba, która naprawdę chce i potrafi pomóc.

Pozostałe artykuły